ZO OSŽ Slovácko
 
   
Domů
Šumění babího léta PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jožka Hlaváček   
Neděle, 08 Září 2013 14:10

Oharková sezóna skončila a plynule přešla v sezónu burčákovou. Abych se každoročně neopakoval s podzimním kvašením a očekávaným varem v politice, krátce se vrátím k událostem prázdninovým. Radost z očekávaného a vytouženého pádu vlády Mrakomora, vládce všeho nečasu, zastínila vláda prezidentského trucu. Neodborník ing. Stanjura byl nahrazen kvalitním odborníkem Bc. Žákem. Mimochodem vzdělání obou je totožné (VUT Brno, fakulta elektrotechniky). V prvním případě doloženo studium pětileté, v druhém doložena i na oficiálních stránkách ministerstva pouze maturita 1986 a ukončení studia VUT v roce 1996. To jen tak na okraj.
Poté nastalo zemětřesení, jehož dozvuky ještě neodezněly. Nejdřív dosazení odborníků, jakých nebylo do dozorčí rady ČD, následné odvolání "naprosto neschopného" managementu v čele s generálním ředitelem Žaludou a výměna za odbornický a kvalitní. Jak pravili mariášníci, po žaludech přišly zelené. Vládce několika žlutých vlaků dostal očekávaný dárek. Místo regulerního konkurenčního boje nastává pomalý útlum a vyklízení pozic namísto expanze. Místo obnovy vozového parku se raději nebudeme zadlužovat.
V závěru léta se sešel i závodní výbor na ideové konferenci u Ludvíka na chajdě, zde mimochodem vzniká diplomovaná odrůdová ořechovka nebývalé kvality.  Ideovou konferencí to nazývají politické strany a sdružení, aby si vyjasnily priority a mnohdy i neoficiálně určily další směrování a sladili své další kroky. I my jsme tak neformálně probrali současnou situaci v odborech, na pracovištích a ve firmách, kde máme své členy a rozjímali nad tím, co ještě by šlo udělat a zařídit. Ludvík přišel s neověřenou informací, že na olomoucku v SŽDC došlo ze dne na den k personální obměně ředitele OŘ.
V příštích týdnech dojde ke kolektivnímu vyjednávání na následující období. Proslýchá se, že SŽDC by ji mělo mít opět víceletou, údajné snahy o stálé dělení na infrastrukturu a řízení provozu tvrdým rozdělením financí na polovic, nekompromisní požadavky na nárůst mezd byť i na úkor zaměstnanosti atd. Uvidíme...
Další podstatnou věcí pro nás je zpřísňování administrativních požadavků na volnočasové akce organizované závodním výborem. Při následném požadavku na příspěvek ze sociálních fondů je třeba respektovat požadavky rozpočtů a zásad hospodaření jednotlivých organizačních složek. Některé poskytují příspěvek pouze 1 rodinnému příslušníku společně se zaměstnancem, (mimochodem - vnuk, vnučka, přítel, přítelkyně nejsou rodinnými příslušníky), jiní mají požadavek určitého minimálního počtu účastníků z dané složky, speciální seznamy účastníků a nově u SŽDC i osobní číslo zaměstnance na prezenční listině.
Nekonečně omílaná záležitost nejen na členských schůzích je potřeba, zvláště u některých profesí, se pojistit na blbost. Stále platí motivační příspěvek ze zdrojů ZV na každou uzavřenou pojistku. Seznamy s daty, do kdy je potřeba obnovit pojištění je na našich stránkách. Někdy tak uvažuju, jestli některé příběhy našich členů, ať pojištěných i nepojištěných, nezveřejnit jako poučný seriál na těchto stránkách. Argument, že když já už něco zaviním, tak půjdu zrovna sedět je možná pravdivý, nicméně, přesto po mě firma bude požadovat náhradu škody ve výši až 4,5 násobku hrubé průměrné měsíční mzdy, což je skoro půlroční plat.
Toť vše co mi letošní obzvláště horké léto leželo krom šelestu na srdci, a co jsem považoval za informační dluh.
Přeji vám krásné babí léto a vzhůru do švestek!

 
 
Dnes je 19.10.2019 a svátek má: Michaela
Zítra slaví : Vendelín
A na pozítří se těší : Brigita

Template BLACKPIPES © by Mont-Bit International